Neden Cinsiyet Eşitliği-Adaleti?

626 626 Erkekler Konuşuyor

Milliyet, din, tarikat, cinsiyet farkları yapay ayrımlardır. İnsana sadece ve tek başına bir canlı olarak değer veren siyaset ve siyasetçileri yetiştirmeden bu gezegeni kurtaramayız!
Toprak-Buket Uzuner

‘’Haftanın Konusu’’ gibi başlıklardan farklı olarak; insanın varoluşundan bugüne asıl konusu olan şey aslında Cinsiyet Eşitliği. Kelime ve sözler ile yıllarca anlatılmaya çalışılan, belli coğrafyalarda anlaşılan ancak ağırlıklı olarak görmezden gelinen bir kavram olarak yer alıyor. Ayrımcılığın her türlüsüne karşı olduğunu iddia eden bazı kişilerde bile görülmeye devam ediyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de; dayatılan algıların hayat görüşü olarak yaşamlarımıza yansımış olması.

Konuşmak, dert ve sorunları dile getirmek noktasındaki eksikliğimizin sonucu olarak; yıllardır anlatılsa da kavramların eyleme olan uyumsuzluğu bu durumun halen güncel bir sorun olarak kalmasına sebebiyet veriyor. Korktuğumuz unsurların kölesi olmaya devam ediyoruz. Çocuklarımızı ve çevremizi uzak tutmak istediğimizi söylediğimiz hemen her konuya, özellikle de eşitlik ve adalet konularına, ilk karşı çıkan yine bizler oluyoruz.

Eğitim ve kültürün etkisini konuşmamız gerek bu noktada. Ancak biz, eğitim ve kültürün etkisizliğini hatta eksikliğini konuşmaktan öteye gidemiyoruz. ‘’Coğrafya kaderdir.’’ algısına karşı çıkmaya çalışırken dahi, buralarda bir aydınlanma gerçekleştiremeyeceğiz diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz.

Var olan her ayrım gibi cinsiyet eşitsizliği-adaletsizliği de, yapay ve insanlıktan uzak bir ayrım. Doğru bilinç ve kazanımlar ile erişilen her tecrübe bizlere gösteriyor ki; kaç yaşında olursak olalım doğru bildiğimizi savunmak, cinsiyet ayrımından uzakta ve bir arada hareket etmek insanlığın asıl doğası.

Hemen hemen tüm coğrafyalarda görülen bu ayrımın doğal karşılanması kadar insanlık doğasına aykırı çok az şey var. Doğru ve adaletli bir birey olmamız da bu düşünceyi savunduğumuz anlamına gelmemekte. Eyleme dökülmeyen tüm düşünceler gibi bu düşünce de eylemsizlik ile sonuçlandığı takdirde kaybedeceklerimiz sadece bir bilinç değil, insanlıktan uzaklaşmak olacaktır.

Kimliğimizin oluşmasında önemli olan detay cinsiyet değil eşitlik ve adalet anlayışımız olacaktır.

Konuşmadıkça eksileceğiz. Eşit olmadıkça ayrışmaya mahkum olacağız.

Sessizlikten kurtulmak için başımıza gelmesini beklemeden, adım adım!

 

M.A.

Erkekler Konuşuyor Ekibinden

Leave a Reply

Your email address will not be published.