Eylemsiz Kalmamak

1024 576 Erkekler Konuşuyor

Eylemsiz bir derin düşünce yaşamı kördür, derin düşüncesiz bir aktif yaşam ise boş.
Zamanın Kokusu

-Byung-Chul Han

Güncelin içinde kaybolduğumuzu hissettikçe sığlaşıyoruz. Ülkemizde sürekli gündemi meşgul eden meseleler, bizi asıl hedefimiz ve insanlığımızdan uzaklaştırıyor. Güncelin içinde kaldıkça hayat sorgulamamız artsa da; bu sorgulamalara bir cevap bulma yolunda adım atmamak bizi eylemsiz kılmaya başlıyor.
Kaç yaşında ve hangi cinsiyette olursak olalım günceli takip etme sorumluluğundan kaçmadan eyleme döktüğümüz düşüncelerimiz ve dile getirdiklerimizse ufak kıvılcımlar halinde büyük ve ısıtıcı bir ateşin başlangıcı oluyor. Günümüzde yaşanan hemen her olaya karşı insanlarımızın duyarsızlığı ve alışmışlığı, bizi daha da eylemsiz olacağımız bir sürece doğru çekiyor. Başımıza gelmeden üzüldüğümüz tek şeyin ölüm olmaması gerekli. Hayat bitince değil yaşanırken anlamlaşan bir kavram olarak sürmeli.
Özellik Toplumsal Cinsiyet Eşitliği noktasında insanların alışmışlığı son zamanlarda daha da artmış durumda. Bireyin gelişimine katkısı, bir arada hareket edebilme yetisi, toplum bilinci ve adalet kavramlarını pekiştiren bu kavram; hemen herkes tarafından basite indirgenebiliyor. Aynı evde yetişen her bir aile ferdinin kurduğu bağ, sorumluluklar artık kültürel ögelerin güzelliği ve insan hakları ve adaleti kavramları ile belirlenmeli.
Sonuca ulaşmayan her eylem ve cevabı alınmamış her soru gibi Cinsiyet Eşitliği de gerçek sonuçlarını almadıkça eleştirilmeye, yanlış anlaşılmaya devam edecek. Doğru olan; bu kavramın insanlara ve toplumlara kattığı birleştirici ve özgürleştirici sonuçları durmadan, sıkılmadan konuşup anlatabilmekte. Bugün sessiz kaldığımız, dile getirmediğimiz herhangi bir konu ileride, hatta yarın çok daha büyük ve kitlesel sorunlar haline gelebilir. Yoksulluğa, adaletsizliğe ve dayatmaya alışmak; hiçbir zaman özgürleşemeyeceğimiz gerçeğini ortaya koymakta.
Bir kişinin aklında özgürlük düşüncesini ve adaleti bırakabilmek bile pek çok şeyin anahtarı olabilir.
Gün ancak gerçekten uyanınca doğacak.

M.A

Erkekler Konuşuyor Ekibinden

Leave a Reply

Your email address will not be published.