Ayıp Şeyler (!)

468 395 Erkekler Konuşuyor

Şarkı/müzik kategorisine sokamayacağımız bu videoda yanlış olan o kadar çok şey var ki hangisini düzeltsek bilemedik. Ama elimizden geldiğince düzeltmeler yapacağız…

Yıllardır “sanatçı” denilerek şarkılar söylemiş, dizilerde oynamış, toplumun büyük bir kesimine hitap etmiş kişilerden böyle şuursuz hareketler görmek bizleri hayrete düşürüyor.


İlk olarak kadınların tacize, tecavüze veya şiddete uğramasının sebebi giydikleri kıyafet, takındıkları tavır, attıkları kahkaha, dışarı çıktıkları saat değildir.
İkinci olarak aldatma tek taraflı bir olay değildir. Üçüncü kişileri (özellikle kadınları) suçlamak yerine partnerinizle kendi aranızda halletmeniz gerekir.
Üçüncü olarak açarsan mahremini… diyerek hak gördüğünüz şeyler birinci maddede de bahsettiğimiz gibi kadınlar suçu değildir. Ahlak dayatmalarınız size kalsın.
Yıllardır toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan, toplumsal eşitliği daha fazla kişiye anlatmak için çabalayan bizler “Adam gibi adam” sözüne nasıl karşıysak “Kadın gibi kadın” sözüne de aynı şekilde, aynı yerden karşıyız. Çünkü bir bireyin karakteri, kişilik özellikleri cinsiyeti ile var olmaz.

Sözde kadın cinayetlerine, kadın şiddetine karşı çıkan ama aslında büyük bir saçmalık yığını olan bu videonun yapımında yer alan herkes eleştirdiklerini sandıkları konuları aslında eleştirmedikleri ve kadının hareketleri doğrultusunda hak ettiği düşüncesi içerisinde olduklarını bir an önce anlamalı ve çıkıp özür dilememeliler.

Son etkinliğimizde “Sanatta Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini” işlerken bir sanatçının bu tarz bir video hazırlamasını kınıyoruz. Eğer Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Nedir? Öğrenmek isterlerse de her zaman bizim sayfamızı inceleyip etkinliklerimize katılabilirler.

 

Buse Tezcan 

Erkekler Konuşuyor Ekip Üyesi

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.